sobota, 22 czerwca 2013

28. Kurs na torebkę w formacie DL

Chętnie korzystam z kursów i tutoriali zamieszczanych na blogach przez zdolnych ludzi :) Sama się do nich nie zaliczam, ale chciałabym Wam pokazać, w jak prosty sposób można zrobić z jednego arkusza papieru wizytówkowego A4 torebkę na kartkę w formacie DL (10,5 x 20,9 cm). Może komuś się przyda sposób, który w porywach zajmuje 10 minut roboty :) Proszę też o wyrozumiałość, bo nigdy w życiu nie próbowałam przedstawić sposobu na zrobienie czegokolwiek ;)
Gotowi? Zaczynamy! :)
Materiały:
1) mata samogojąca *,
2) nożyczki *,
3) nóż *,
4) narzędzie do przesuwania skórek na paznokciach *,
5) ołówek *,
6) papier wizytówkowy formatu A4,
7) klej,
8) dziurkacz - opcjonalnie.
Materiały oznaczone * z powodzeniem można zastąpić bigownicą oraz gilotyną :)

Zaznaczamy na papierze wysokość naszej torebki oraz szerokość dna (torebka ma jedno ograniczenie - żadne elementy kartki nie mogą wystawać poza jej dłuższą krawędź, bo po prostu się nie zmieszczą - długość torebki jest równa 21 cm). 

Następnie zaznaczamy boki torebki (mam nadzieję, że wymiary są dobrze widoczne). Wzdłuż linii ciągłych należy przeciąć papier, pojedyncze kreseczki oznaczają miejsca, w których należy bigować, a powierzchnie zakreskowane trzeba wyciąć. Wysokość boków torebki wynosi 11 cm, do nich należy dodać po 0,8 cm zakładki na boki oraz 1,5 cm zakładki, aby przykleić ją do dna torebki.
Idąc od lewej do prawej strony kartki należy zaznaczyć takie wartości (w cm):
11 - 12,5 - 23,5 - 24,3 - 25,8 - 26,6 - 27,4 - 28,9 - 29,6 (czyli w przybliżeniu koniec kartki).
Tak wyglądają boki pudełka po wycięciu i bigowaniu.
Gotowe elementy do sklejenia. Nie tłumaczę co i jak, bo przecież każdy już wie :)) 
Aby boki torebki lepiej się trzymały, delikatnie ścinam krawędzie zakładek od dolnej ich strony.
 Zwykłym dziurkaczem robię otwory na wstążkę. Można je zrobić po sklejeniu torebki lub przed. Ja robię to przed i jednym dziurkowaniem robię otwory na obu ściankach.
 Tak wygląda gotowa torebeczka na kartkę w formacie DL.
Mam nadzieję, że kurs Wam się przyda i jest dobrze opisany :) W razie jakichkolwiek wątpliwości piszcie! Jestem też ciekawa Waszych opinii :) Będzie mi milo, jeśli zostawicie jakiś komentarz, tylko szczery! Włącznie z krytyką :)))
Spokojnej nocy! B.

3 komentarze:

  1. Bardzo fajny kursik. Ja ostatnio robiłam torebeczki nie zaklejane po bokach tak, jak Twoja, tylko przez środek przebiegał pasek... Ale ludziom się takie torebki nie podobają i chcą koperty ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że może Ci się przydać :)

      Usuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawione słówko :)